1 Tony MARTIN TEAM KATUSHA - ALPECIN 11'46
2 Jonathan CASTROVIEJO ASTANA PRO TEAM + 2
3 Geraint THOMAS UAE TEAM EMIRATES + 5
4 Dries DEVENYNS TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE + 7
5 Nelson OLIVEIRA MOVISTAR TEAM + 8
6 Daryl IMPEY MITCHELTON - SCOTT + 10
7 Victor CAMPENAERTS TEAM SKY + 11
8 Jan TRATNIK LOTTO - SOUDAL s.t.
9 Ilnur ZAKARIN TEAM KATUSHA - ALPECIN s.t.
10 Alexander EDMONDSON TEAM LOTTONL - JUMBO + 12
11 Moreno MOSER LOTTO - SOUDAL + 13
12 Simon YATES QUICK STEP FLOORS s.t.
13 Brandon MCNULTY MITCHELTON - SCOTT + 14
14 Wilco KELDERMAN TEAM SKY s.t.
15 Alex DOWSETT TEAM KATUSHA - ALPECIN + 15
16 Jos VAN EMDEN ASTANA PRO TEAM s.t.
17 Maciej BODNAR ASTANA PRO TEAM s.t.
18 Svein TUFT MITCHELTON - SCOTT + 16
19 Alexis GOUGEARD BAHRAIN - MERIDA s.t.
20 Tom DUMOULIN TEAM SUNWEB s.t.
21 Michal KWIATKOWSKI LOTTO - SOUDAL s.t.
22 Richie PORTE TEAM LOTTONL - JUMBO + 17
23 Ion IZAGIRRE MITCHELTON - SCOTT s.t.
24 Rohan DENNIS BAHRAIN - MERIDA s.t.
25 Luke DURBRIDGE ASTANA PRO TEAM + 18
26 Sylvain CHAVANEL BORA - HANSGROHE s.t.
27 Andrey AMADOR LOTTO - SOUDAL s.t.
28 Vasil KIRYIENKA TEAM SKY s.t.
29 Ryan MULLEN BORA - HANSGROHE + 19
30 Guillaume VAN KEIRSBULCK QUICK STEP FLOORS s.t.
31 Brent BOOKWALTER QUICK STEP FLOORS s.t.
32 Jasha SÜTTERLIN MOVISTAR TEAM + 20
33 Gorka IZAGIRRE MOVISTAR TEAM s.t.
34 William CLARKE TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE + 22
35 Robert GESINK BAHRAIN - MERIDA s.t.
36 Primoz ROGLIC BMC RACING TEAM s.t.
37 Matthias BRÄNDLE TREK - SEGAFREDO + 24
38 Tejay VAN GARDEREN TREK - SEGAFREDO s.t.
39 Rui Alberto Faria COSTA UAE TEAM EMIRATES + 25
40 Stefan KÜNG BMC RACING TEAM s.t.
41 Serghei TVETCOV WANTY - VERANCLASSIC + 26
42 Damiano CARUSO VERANDA'S WILLEMS + 27
43 Damien HOWSON ASTANA PRO TEAM s.t.
44 Jan BARTA CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
45 Reto HOLLENSTEIN BMC RACING TEAM s.t.
46 Rafael Ferreira REIS BORA - HANSGROHE + 28
47 Lars BOOM BMC RACING TEAM s.t.
48 Lasse Norman HANSEN GROUPAMA - FDJ s.t.
49 Maximilian SCHACHMANN CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
50 Pierre LATOUR BORA - HANSGROHE s.t.
51 Tobias LUDVIGSSON GROUPAMA - FDJ s.t.
52 Leopold KÖNIG TEAM SUNWEB + 29
53 Christopher JUUL JENSEN WANTY - VERANCLASSIC + 30
54 Maxime MONFORT TEAM LOTTONL - JUMBO s.t.
55 Andreas VANGSTAD UAE TEAM EMIRATES s.t.
56 Tao GEOGHEGAN HART TEAM SKY + 31
57 Jack BAUER MITCHELTON - SCOTT + 32
58 Kanstantsin SIUTSOU VERANDA'S WILLEMS s.t.
59 Stef CLEMENT TEAM LOTTONL - JUMBO + 33
60 Elia VIVIANI ASTANA PRO TEAM + 35
61 Rémi CAVAGNA AG2R LA MONDIALE + 36
62 Nils POLITT TEAM KATUSHA - ALPECIN s.t.
63 Julien VERMOTE UAE TEAM EMIRATES s.t.
64 Nikolay MIHAYLOV CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
65 Clément VENTURINI AG2R LA MONDIALE s.t.
66 Imanol ERVITI MOVISTAR TEAM s.t.
67 Tanel KANGERT QUICK STEP FLOORS + 37
68 Romain SICARD GROUPAMA - FDJ s.t.
69 Chad HAGA GROUPAMA - FDJ + 38
70 Lukasz WISNIOWSKI TEAM SUNWEB s.t.
71 Manuele BOARO ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
72 Bert-Jan LINDEMAN TEAM LOTTONL - JUMBO s.t.
73 Pieter WEENING ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ s.t.
74 Mattia CATTANEO UAE TEAM EMIRATES + 41
75 Martijn TUSVELD ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ s.t.
76 Angel MADRAZO BAHRAIN - MERIDA s.t.
77 Lennard KÄMNA TEAM SUNWEB + 42
78 Mads WÜRTZ SCHMIDT BMC RACING TEAM s.t.
79 Raul ALARCON BAHRAIN - MERIDA s.t.
80 Alexandre GENIEZ QUICK STEP FLOORS + 44
81 Giovanni VISCONTI CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
82 Kristjan KOREN CCC SPRANDI - POLKOWICE + 46
83 Christian KNEES LOTTO - SOUDAL s.t.
84 Jan HIRT BORA - HANSGROHE s.t.
85 Mathias FRANK BMC RACING TEAM s.t.
86 Mikel LANDA MOVISTAR TEAM s.t.
87 Kim MAGNUSSON TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE + 48
88 Eliot LIETAER WANTY - VERANCLASSIC + 49
89 Mark CAVENDISH COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
90 Filippo GANNA UAE TEAM EMIRATES + 50
91 Michal SCHLEGEL CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
92 Beñat TXOPERENA MOVISTAR TEAM + 51
93 Benjamin KING WANTY - VERANCLASSIC + 53
94 Michael GOGL TREK - SEGAFREDO + 54
95 Dario CATALDO BORA - HANSGROHE s.t.
96 Markel IRIZAR TREK - SEGAFREDO + 56
97 Magnus CORT NIELSEN ASTANA PRO TEAM s.t.
98 Jakob FUGLSANG TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE + 57
99 Sébastien REICHENBACH QUICK STEP FLOORS s.t.
100 François BIDARD AG2R LA MONDIALE + 58
101 Jack HAIG TEAM SKY s.t.
102 Moreno HOFLAND LOTTO - SOUDAL + 59
103 Riccardo ZOIDL WANTY - VERANCLASSIC s.t.
104 Tsgabu Gebremaryam GRMAY TREK - SEGAFREDO + 1'00
105 Giacomo NIZZOLO ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ s.t.
106 Gregory DANIEL TREK - SEGAFREDO + 1'01
107 Luis Leon SANCHEZ GIL BORA - HANSGROHE s.t.
108 Jimmy JANSSENS VERANDA'S WILLEMS + 1'02
109 Thomas SPRENGERS VERANDA'S WILLEMS s.t.
110 Pim LIGTHART TEAM SUNWEB + 1'03
111 Laurens DE PLUS MOVISTAR TEAM s.t.
112 Tomasz MARCZYNSKI LOTTO - SOUDAL + 1'04
113 Ian BOSWELL TEAM KATUSHA - ALPECIN s.t.
114 Jelle VANENDERT AG2R LA MONDIALE + 1'06
115 Valerio AGNOLI ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC + 1'07
116 Daniele BENNATI TEAM SKY s.t.
117 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS + 1'08
118 Davide FORMOLO TREK - SEGAFREDO + 1'09
119 Marco MATHIS TEAM KATUSHA - ALPECIN s.t.
120 Stijn DEVOLDER VERANDA'S WILLEMS + 1'10
121 Alberto BETTIOL MITCHELTON - SCOTT s.t.
122 Davide CIMOLAI UAE TEAM EMIRATES + 1'13
123 Eros CAPECCHI COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
124 Tank TOR TEAM GRUPPETTO + 1'15
125 Nicholas SCHULTZ AG2R LA MONDIALE + 1'16
126 Adam HANSEN TEAM SKY + 1'18
127 Floris DE TIER TEAM LOTTONL - JUMBO + 1'20
128 Johim ARIESEN ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ + 1'21
129 Wouter WIPPERT ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ + 1'22
130 Laurent DIDIER ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ s.t.
131 Igor ANTON COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS + 1'23
132 Mathew HAYMAN MITCHELTON - SCOTT + 1'24
133 Zico WAEYTENS VERANDA'S WILLEMS s.t.
134 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE + 1'25
135 Kirill POZDNYAKOV COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS + 1'26
136 Giulio CICCONE TEAM SUNWEB s.t.
137 Guillaume MARTIN WANTY - VERANCLASSIC s.t.
138 Danny Alberto OSORIO ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC + 1'27
139 Luis Angel MATE COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS + 1'28
140 Eugenio ALAFACI TEAM LOTTONL - JUMBO + 1'29
141 Elmar REINDERS ROOMPOT - NEDERLANDSE LOTERIJ + 1'32
142 Joseph Lloyd DOMBROWSKI QUICK STEP FLOORS + 1'37
143 Pascal ACKERMANN CCC SPRANDI - POLKOWICE + 1'40
144 Robert POWER TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE + 1'42
145 Ivan Ramiro SOSA ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
146 Dries VAN GESTEL VERANDA'S WILLEMS + 1'43
147 Matteo MALUCELLI ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
148 Fausto MASNADA ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC + 1'44
149 Enrico BARBIN TEAM SUNWEB + 1'46
150 Dimitri CLAEYS COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS + 1'50