1 Michal KWIATKOWSKI LOTTO - SOUDAL 3h19'50
2 Wout POELS TEAM SUNWEB s.t.
3 Gorka IZAGIRRE MOVISTAR TEAM + 18
4 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM + 30
5 Jan HIRT BORA - HANSGROHE + 42
6 Louis VERVAEKE BAHRAIN - MERIDA + 57
7 Jose GONÇALVES BMC RACING TEAM + 1'11
8 Bob JUNGELS GROUPAMA - FDJ s.t.
9 Jonathan CASTROVIEJO ASTANA PRO TEAM s.t.
10 Winner Andrew ANACONA MOVISTAR TEAM s.t.
11 Stephen CUMMINGS COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
12 Simon SPILAK TEAM KATUSHA - ALPECIN s.t.
13 Luis Leon SANCHEZ GIL BORA - HANSGROHE s.t.
14 Jesus HERRADA COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
15 Alexis VUILLERMOZ AG2R LA MONDIALE s.t.
16 Julian ALAPHILIPPE QUICK STEP FLOORS s.t.
17 Ion IZAGIRRE MITCHELTON - SCOTT s.t.
18 Roman KREUZIGER QUICK STEP FLOORS + 1'38
19 Adam YATES LOTTO - SOUDAL s.t.
20 Pierre LATOUR BORA - HANSGROHE + 1'56
21 Gianluca BRAMBILLA TEAM KATUSHA - ALPECIN s.t.
22 Darwin ATAPUMA UAE TEAM EMIRATES + 2'12
23 Ben HERMANS ISRAEL - DELKO s.t.
24 Egan Arley BERNAL TEAM SKY + 2'32
25 Matej MOHORIC BMC RACING TEAM + 3'01
26 Michael MATTHEWS UAE TEAM EMIRATES + 3'24
27 Sergio Luis HENAO TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
28 Kristijan DURASEK UAE TEAM EMIRATES s.t.
29 Koen BOUWMAN BAHRAIN - MERIDA + 3'51
30 Maxime BOUET BURGOS - BH + 4'08
31 Davide VILLELLA TEAM LOTTONL - JUMBO s.t.
32 Tony GALLOPIN DIRECT ENERGIE s.t.
33 Alexey LUTSENKO TEAM LOTTONL - JUMBO s.t.
34 Nathan HAAS TREK - SEGAFREDO s.t.
35 Cyril GAUTIER BURGOS - BH + 4'29
36 Tim WELLENS TEAM LOTTONL - JUMBO s.t.
37 Omar FRAILE MITCHELTON - SCOTT s.t.
38 Rudy MOLARD TEAM SKY s.t.
39 Dylan TEUNS QUICK STEP FLOORS s.t.
40 Rein TAARAMÄE GAZPROM - RUSVELO + 4'59
41 Jonathan HIVERT GAZPROM - RUSVELO s.t.
42 Romain SICARD GROUPAMA - FDJ s.t.
43 Tiago Jose MACHADO TEAM KATUSHA - ALPECIN + 5'37
44 Beñat INTXAUSTI ISRAEL - DELKO s.t.
45 Arthur VICHOT GROUPAMA - FDJ s.t.
46 Nathan BROWN TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
47 Luis Angel MATE COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
48 Artem OVECHKIN GAZPROM - RUSVELO s.t.
49 Tao GEOGHEGAN HART TEAM SKY + 6'11
50 Garikoitz BRAVO DIRECT ENERGIE s.t.
51 Jan BAKELANTS ASTANA PRO TEAM s.t.
52 Felix GROSSSCHARTNER DIRECT ENERGIE s.t.
53 Brandon MCNULTY MITCHELTON - SCOTT s.t.
54 Louis MEINTJES GROUPAMA - FDJ s.t.
55 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM s.t.
56 Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT BURGOS - BH s.t.
57 Ruben PLAZA ISRAEL - DELKO s.t.
58 Salvatore PUCCIO TEAM LOTTONL - JUMBO s.t.
59 Edoardo ZARDINI BAHRAIN - MERIDA s.t.
60 Jesper HANSEN TEAM SUNWEB + 6'26
61 Michael WOODS LOTTO - SOUDAL + 7'06
62 Jaime ROSON MITCHELTON - SCOTT s.t.
63 Laurens TEN DAM TEAM SUNWEB s.t.
64 Kirill POZDNYAKOV COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
65 Sergey LAGUTIN GAZPROM - RUSVELO s.t.
66 Daniel Felipe MARTINEZ TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
67 Nicholas SCHULTZ AG2R LA MONDIALE s.t.
68 Franco PELLIZOTTI TEAM KATUSHA - ALPECIN s.t.
69 Stephan RABITSCH ISRAEL - DELKO s.t.
70 David LOPEZ GARCIA MOVISTAR TEAM s.t.
71 Jose ESOJ TEAM GRUPPETTO s.t.
72 Sergey CHERNETSKIY ASTANA PRO TEAM s.t.
73 August JENSEN ISRAEL - DELKO s.t.
74 Lachlan MORTON QUICK STEP FLOORS s.t.
75 Nico DENZ AG2R LA MONDIALE s.t.
76 Rinaldo NOCENTINI COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
77 Simone PONZI TEAM LOTTONL - JUMBO s.t.
78 Sebastian HENAO BAHRAIN - MERIDA + 8'07
79 Loïc VLIEGEN BMC RACING TEAM s.t.
80 Hubert DUPONT QUICK STEP FLOORS s.t.
81 Tsgabu Gebremaryam GRMAY TREK - SEGAFREDO s.t.
82 Aldemar REYES UAE TEAM EMIRATES s.t.
83 Simon CLARKE TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
84 Julien SIMON BURGOS - BH s.t.
85 Ruben GUERREIRO BORA - HANSGROHE s.t.
86 Niklas EG GAZPROM - RUSVELO s.t.
87 Joni BRANDAO BORA - HANSGROHE + 9'01
88 Julien BERNARD TREK - SEGAFREDO s.t.
89 Kiel REIJNEN TREK - SEGAFREDO + 9'12
90 Carlos VERONA TEAM SKY s.t.
91 Yevgeniy GIDICH ASTANA PRO TEAM s.t.
92 Hugh CARTHY TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
93 Leopold KÖNIG TEAM SUNWEB s.t.
94 Chris HAMILTON UAE TEAM EMIRATES s.t.
95 Sergio PARDILLA CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
96 Valentin MADOUAS MOVISTAR TEAM s.t.
97 Matteo MONTAGUTI AG2R LA MONDIALE + 10'00
98 Ricardo Augusto Afonso VILELA GROUPAMA - FDJ s.t.
99 Delio FERNANDEZ COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS + 10'17
100 Zen SIMON TEAM GRUPPETTO + 10'44
101 Diego RUBIO DIRECT ENERGIE s.t.
102 Vincenzo ALBANESE MITCHELTON - SCOTT s.t.
103 Robert POWER TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE s.t.
104 Rasmus GULDHAMMER BURGOS - BH s.t.
105 Artem NYCH BURGOS - BH s.t.
106 Sepp KUSS BMC RACING TEAM s.t.
107 Ilia KOSHEVOY TEAM SKY s.t.
108 Eduardo SEPULVEDA AG2R LA MONDIALE s.t.
109 Danilo CELANO TEAM KATUSHA - ALPECIN + 11'31
110 James SHAW LOTTO - SOUDAL s.t.
111 Alex ARANBURU GAZPROM - RUSVELO s.t.
112 Husvod THOR TEAM GRUPPETTO + 11'50
113 Enrico GASPAROTTO CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
114 Sander ARMEE LOTTO - SOUDAL + 12'22
115 Julen AMEZQUETA CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
116 Bac HOL TEAM GRUPPETTO s.t.
117 Elie GESBERT AG2R LA MONDIALE + 12'34
118 Julich BOB TEAM GRUPPETTO + 12'53
119 Nikita STALNOV ASTANA PRO TEAM + 13'26
120 Jonathan LASTRA CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
121 Stefan KÜNG BMC RACING TEAM s.t.
122 Mekseb Abraha DEBESAY COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
123 Przemyslaw NIEMIEC UAE TEAM EMIRATES s.t.
124 Lluis Guillermo MAS BONET GROUPAMA - FDJ s.t.
125 Josef CERNY BAHRAIN - MERIDA + 13'56
126 Adam HANSEN TEAM SKY s.t.
127 Johannes FRÖHLINGER TEAM SUNWEB s.t.
128 Jon IRISARRI CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
129 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM s.t.
130 Mikel ITURRIA CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
131 Jacques JANSE VAN RENSBURG TEAM LOTTONL - JUMBO s.t.
132 Perrig QUEMENEUR DIRECT ENERGIE s.t.
133 Alexis GOUGEARD BAHRAIN - MERIDA s.t.
134 Bakhtiyar KOZHATAYEV ASTANA PRO TEAM + 15'00
135 Alo JAKIN DIRECT ENERGIE + 15'09
136 Matti BRESCHEL TEAM EF EDUCATION FIRST - DRAPAC P/B CANNONDALE + 15'40
137 Mattia CATTANEO UAE TEAM EMIRATES s.t.
138 Yoann PAILLOT ISRAEL - DELKO + 15'49
139 Nick VAN DER LIJKE TEAM SUNWEB + 17'10
140 Enzo WOUTERS ASTANA PRO TEAM s.t.
141 Steff CRAS TEAM KATUSHA - ALPECIN s.t.
142 Enrique SANZ MITCHELTON - SCOTT + 18'13
143 Jérôme COUSIN DIRECT ENERGIE s.t.
144 Karol Andrzej DOMAGALSKI LOTTO - SOUDAL s.t.
145 Lukas PÖSTLBERGER QUICK STEP FLOORS s.t.
146 Jeroen MEIJERS TEAM SUNWEB + 18'28
147 Léo VINCENT TEAM SKY + 19'22
148 Cristian RODRIGUEZ MARTIN BURGOS - BH + 19'54
149 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE + 20'13
150 Maarten WYNANTS TEAM LOTTONL - JUMBO + 21'53
151 Miguel Angel BENITO CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
152 Shane ARCHBOLD GROUPAMA - FDJ s.t.
153 Lars BOOM BMC RACING TEAM + 23'36
154 Antonio NIBALI BAHRAIN - MERIDA s.t.
155 Tank TOR TEAM GRUPPETTO s.t.
156 Sam BEWLEY MITCHELTON - SCOTT + 24'54
157 Lawrence NAESEN LOTTO - SOUDAL + 25'37
158 Willie SMIT TEAM KATUSHA - ALPECIN + 25'51
159 Eddie DUNBAR BORA - HANSGROHE + 28'55
160 David PER TREK - SEGAFREDO s.t.
161 Martin TOFT MADSEN GAZPROM - RUSVELO + 32'52