1 Simone CONSONNI ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC 3h27'36
2 Roman MAIKIN GAZPROM - RUSVELO s.t.
3 Bryan COQUARD VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
4 Nelson Andres SOTO RALLY CYCLING s.t.
5 Adam BLYTHE AQUA BLUE SPORT s.t.
6 Rüdiger SELIG DIRECT ENERGIE s.t.
7 Andrea GUARDINI BARDIANI - CSF s.t.
8 Justin JULES CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
9 Marc SARREAU TEAM SKY s.t.
10 Jakub MARECZKO WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
11 Mark CAVENDISH COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
12 Mark RENSHAW TEAM DIMENSION DATA s.t.
13 Jacopo GUARNIERI WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
14 Matthieu LADAGNOUS BURGOS - BH s.t.
15 Oscar RODRIGUEZ BURGOS - BH s.t.
16 Giovanni VISCONTI LOTTO - SOUDAL s.t.
17 Guillaume BOIVIN RALLY CYCLING s.t.
18 Marcel SIEBERG LOTTO - SOUDAL s.t.
19 Tiesj BENOOT TEAM SKY s.t.
20 Niccolo BONIFAZIO TEAM DIMENSION DATA s.t.
21 Aleksejs SARAMOTINS TEAM FORTUNEO - SAMSIC s.t.
22 Manuel BELLETTI CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
23 Nicolas MARINI BARDIANI - CSF s.t.
24 Stephen CUMMINGS COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
25 Alberto BETTIOL MITCHELTON - SCOTT s.t.
26 Nicolas ROCHE AQUA BLUE SPORT s.t.
27 Marko KUMP CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
28 Paolo SIMION BARDIANI - CSF s.t.
29 Sam OOMEN BARDIANI - CSF s.t.
30 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
31 Rob BRITTON RALLY CYCLING s.t.
32 Hermann PERNSTEINER AQUA BLUE SPORT s.t.
33 Daan OLIVIER GROUPAMA - FDJ s.t.
34 Steven KRUIJSWIJK TEAM SKY s.t.
35 Kenny DEHAES WANTY - VERANCLASSIC s.t.
36 Serghei TVETCOV WANTY - VERANCLASSIC s.t.
37 Leopold KÖNIG TEAM SUNWEB s.t.
38 Carlos Alberto BETANCUR GROUPAMA - FDJ s.t.
39 Sylwester JANISZEWSKI CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
40 Lucas Sebastian HAEDO RALLY CYCLING s.t.
41 David DE LA CRUZ TEAM DIMENSION DATA s.t.
42 Sondre Holst ENGER ISRAEL - DELKO s.t.
43 Rémy MERTZ LOTTO - SOUDAL s.t.
44 Warren BARGUIL TEAM FORTUNEO - SAMSIC s.t.
45 Enrique SANZ MITCHELTON - SCOTT s.t.
46 Maciej PATERSKI CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
47 Victor CAMPENAERTS TEAM SKY s.t.
48 Florian VACHON TEAM FORTUNEO - SAMSIC s.t.
49 Dmitry STRAKHOV DIRECT ENERGIE s.t.
50 Cyril GAUTIER BURGOS - BH s.t.
51 Amund Grøndahl JANSEN MITCHELTON - SCOTT s.t.
52 Florian SENECHAL TEAM DIMENSION DATA s.t.
53 Sergey SHILOV RALLY CYCLING s.t.
54 Igor ANTON COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
55 Ivan SANTAROMITA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
56 Erik BASKA AQUA BLUE SPORT s.t.
57 Daniele BENNATI TEAM SKY s.t.
58 Louis MEINTJES GROUPAMA - FDJ s.t.
59 Diego RUBIO DIRECT ENERGIE s.t.
60 Eugert ZHUPA WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
61 Pawel POLJANSKI GROUPAMA - FDJ s.t.
62 Ben O'CONNOR TEAM DIMENSION DATA s.t.
63 Reinardt JANSE VAN RENSBURG TEAM DIMENSION DATA s.t.
64 Robin CARPENTER RALLY CYCLING s.t.
65 Jordi SIMON BURGOS - BH s.t.
66 Sindre Skjøstad LUNKE TEAM FORTUNEO - SAMSIC s.t.
67 Amaël MOINARD TEAM FORTUNEO - SAMSIC s.t.
68 Eric YOUNG RALLY CYCLING s.t.
69 Nicolas EDET TEAM DIMENSION DATA s.t.
70 Jeroen MEIJERS TEAM SUNWEB s.t.
71 Kilian FRANKINY TEAM SUNWEB s.t.
72 Riccardo ZOIDL WANTY - VERANCLASSIC s.t.
73 Mirco MAESTRI BARDIANI - CSF s.t.
74 Edward RAVASI TEAM SUNWEB s.t.
75 Guillaume BONNAFOND COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
76 Alessandro TONELLI BARDIANI - CSF s.t.
77 Luis Angel MATE COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
78 Stefan DENIFL AQUA BLUE SPORT s.t.
79 Josef CERNY GROUPAMA - FDJ s.t.
80 Tom STAMSNIJDER TEAM SUNWEB s.t.
81 Peter KENNAUGH AQUA BLUE SPORT s.t.
82 Antwan TOLHOEK MITCHELTON - SCOTT s.t.
83 Aidis KRUOPIS WANTY - VERANCLASSIC s.t.
84 Yukiya ARASHIRO ISRAEL - DELKO s.t.
85 Bac HOL TEAM GRUPPETTO s.t.
86 Husvod THOR TEAM GRUPPETTO s.t.
87 Vincenzo ALBANESE MITCHELTON - SCOTT s.t.
88 Benoît JARRIER CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
89 Julich BOB TEAM GRUPPETTO s.t.
90 Tank TOR TEAM GRUPPETTO s.t.
91 Lluis Guillermo MAS BONET GROUPAMA - FDJ s.t.
92 Dennis VAN WINDEN ISRAEL - DELKO s.t.
93 Alex ARANBURU GAZPROM - RUSVELO s.t.
94 Fausto MASNADA ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
95 Nicolay CHERKASOV GAZPROM - RUSVELO s.t.
96 Benoît VAUGRENARD ISRAEL - DELKO s.t.
97 Zen SIMON TEAM GRUPPETTO s.t.
98 Jérémy ROY CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
99 Rodolfo Andres TORRES ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
100 Rudy MOLARD TEAM SKY s.t.
101 Miguel Angel BENITO CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
102 Yoann BAGOT VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
103 Juan Sebastian MOLANO ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
104 Manuele BOARO ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
105 Sergey LAGUTIN GAZPROM - RUSVELO s.t.
106 Martin TOFT MADSEN GAZPROM - RUSVELO s.t.
107 Sergey FIRSANOV DIRECT ENERGIE s.t.
108 George BENNETT DIRECT ENERGIE s.t.
109 Ivan Ramiro SOSA ANDRONI GIOCATTOLI - SIDERMEC s.t.
110 Jérôme COUSIN DIRECT ENERGIE s.t.
111 Pavel SIVAKOV GAZPROM - RUSVELO s.t.
112 Romain COMBAUD VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
113 Arnaud COURTEILLE VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
114 Jon IRISARRI CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
115 Léo VINCENT TEAM SKY s.t.
116 Alan MARANGONI WILIER TRIESTINA - SELLE ITALIA s.t.
117 Michal SCHLEGEL CCC SPRANDI - POLKOWICE + 3'02
118 Joey ROSSKOPF AQUA BLUE SPORT s.t.
119 Simon GESCHKE TEAM SUNWEB s.t.
120 Jan BARTA CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
121 Romain HARDY TEAM FORTUNEO - SAMSIC s.t.
122 James SHAW LOTTO - SOUDAL s.t.
123 Jelle WALLAYS LOTTO - SOUDAL s.t.
124 Nikolas MAES LOTTO - SOUDAL s.t.
125 Christian KNEES LOTTO - SOUDAL s.t.
126 Sacha MODOLO CAJA RURAL - SEGUROS RGA s.t.
127 Jonas VAN GENECHTEN VITAL CONCEPT CYCLING CLUB s.t.
128 Daniel HOELGAARD CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
129 Dimitri CLAEYS COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS s.t.
130 Perrig QUEMENEUR DIRECT ENERGIE s.t.
131 Tobias LUDVIGSSON GROUPAMA - FDJ s.t.
132 Anthony DELAPLACE BURGOS - BH s.t.
133 Andrey ZEITS ISRAEL - DELKO s.t.
134 Floris GERTS TEAM SUNWEB s.t.
135 Beñat INTXAUSTI ISRAEL - DELKO s.t.
136 Leszek PLUCINSKI CCC SPRANDI - POLKOWICE s.t.
137 Giovanni CARBONI BARDIANI - CSF s.t.
138 Thomas DEGAND WANTY - VERANCLASSIC s.t.
139 Jose ESOJ TEAM GRUPPETTO + 3'46